Automatiserad aromadosering för produkter som innehåller ättika
Reglering och dosering av aromer för ättikeprodukter i livsmedel och andra ändamål – samarbetet med Charbonneaux-Brabant

Som ledande industripartner tillhandahåller Bürkert-gruppenglobala och skräddarsydda lösningar som löser problem vid de mest komplexa och krävande industriella processerna.
Historien om Charbonneaux-Brabant
Företaget Charbonneaux grundades 1797, då det först tillverkade två, innan det gradvis specialiserade sig på denaturering av alkohol.
Företagets verksamhet utvecklades av familjen Charbonneaux i sex generationer i nedstigande led från 1797 till 1962. 1962 anslöt Charbonneaux till Brabant-familjegruppen, en viktig aktör inom alkoholdestillation. Vid övertagandet av ättikstillverkaren Société Gouthière Detré 1966 och Maison Florida 1975 började Charbonneaux-Brabant expansionen inom livsmedelssektorn med tillverkningen av ättika och senap.
Projektet
Företaget arbetade ihop med Bürkert Frankrike då ett automatiseringsprojekt skulle realiseras, vilket gjorde det möjligt att dosera aromer direkt i en förpackningslinje för 5-l-behållare, som tidigare producerades med blandningar som tappades av i tankar.
För att öka rinnigheten och uppnå en bättre volymkontroll letade Charbonneaux-Brabant en flexiblare lösning som gjorde det möjligt att spruta in aromerna direkt i ledningarna och därmed optimeratidsåtgången mellan enskilda satser och därmed reduceravattenförbrukningen under rengörings och spolningsfaserna.

”Från första början var vi nöjda med Bürkerts service och vi planerar för att överföra processen till andra användningar – och då särskilt vid doseringen av aromer för hushållsalkohol, som följer ATEX-direktiven, där vår partner har lång erfarenhet och kompetens.”

