AstraZeneca sparar tid och utrymme med lösningar från Bürkert
Att bygga och underhålla en produktionsanläggning för läkemedel är både komplext och tidskrävande – men det finns lösningar som underlättar processen. Genom att kombinera flera delar av Bürkerts sortiment kunde läkemedelsjätten AstraZeneca spara både tid och utrymme.

AstraZeneca bestämde sig för en tid sedan för att bygga ut den egna produktionsanläggningen i australiensiska North Ryde, där man tillverkar medicin mot symptom orsakade av astma. För AstraZeneca är syftet med den uppgraderade anläggningen att fullt ut automatisera och modernisera produktionsprocessen, samtidigt som man ökar effektiviteten och säkerheten. Och anledningen till att AstraZeneca valde Bürkert som partner i arbetet var att Bürkert var den aktör som kunde leverera den mest effektiva lösningen.
Decentraliserad automation
Den här typen av anläggningar ställer extremt höga krav på precision och hygien, och AstraZeneca valde därför att gå på en decentraliserad automation-lösning, där Bürkerts smarta styrhuvuden och ventiler från produktserien ELEMENT. Bürkert kunde erbjuda ett alternativ där installations- och uppstartskostnaderna var betydligt lägre än konkurrenternas, samtidigt som AstraZeneca också uppskattade de färgkodade topparna på Bürkerts styrhuvuden.
Bürkerts styrhuvuden typ 8691 signalerar i sitt standardutförande grönt när ventilen är öppen, gult när den är stängd och rött när den har kommunikationsproblem. Dessa färger stämde dock inte överens med AstraZenecas befintliga färgkoder, varpå Bürkerts utvecklingsteam på mindre än en vecka tog fram en specifik lösning gjord för AstraZeneca. Den nya lösningen är anpassad efter företagets befintliga färgkoder och kommer från och med nu också vara implementerad på alla nya styrhuvuden som AstraZeneca beställer från Bürkert i framtiden.
Som en del i beslutsprocessen ville AstraZeneca se bevis för att Bürkerts produkter var så bra som de utlovats, och att Bürkerts styrhuvuden faktiskt kan användas till alla typer av befintliga ventiler. Bürkerts testavdelning satte då upp ett stort testsystem i Tyskland, där man genomförde inte mindre än 50 000 testcykler, dokumenterade det och skickade material och testresultat till beställaren.
– Efter att ha genomfört testproceduren upplevde vi att vi var i trygga händer med Bürkert, som visat sig vara ett äkta globalt ingenjörsföretag med en förståelse och en vision för hur man verkligen adderar värde till applikationer för processautomation, säger AstraZenecas projektingenjör.
Sparar mycket utrymme
Ett av AstraZenecas mål med projektet var att få ett mer effektivt system med få svetsfogar, som samtidigt var så platseffektivt som möjligt – utan att äventyra de krav som läkemedelsproduktion ställer på hygien. AstraZenecas projektingenjör är mycket nöjd med resultatet, och företaget har nu valt att använda sig av Bürkerts produkter i ytterligare sex produktionsenheter.
– Bürkert har agerat mycket professionellt under hela projektet. Standardprodukter har löst nästan alla våra behov, samtidigt som man har erbjudit möjligheten att snabbt designa och producera specialgjorda produkter på kort tid vilket är mycket imponerande. Bürkert kommer definitivt att vara med i våra projekt även framöver.
Vill du veta mer om Bürkerts lösningar eller hur vi kan hjälpa dig? Kontakta någon av våra säljare så berättar de mer!
Nyfiken på produkterna?