Bürkert Global


Sök

Sök på typ  
Sök på text  

januari 19, 2012

Process Actuation I AirLINE Quick

Pålitlig, kompakt och tidsbesparande:

Bürkert presenterar en flexibel lösning för integrering av manövreringsdon i hygieniska processer.

Genom en kombination av ventilterminalen 8640 eller en AirLINE automation system typ 8644 med en AirLINE Quick adapterplatta för direktmontering i styrskåp erbjuder flödesspecialisten Bürkert en flexibel och kompakt lösning vid pneumatisk reglering av processer. AirLINE Quick adaptern och motsvarande anknytningar kan fås i en högkvalitativ
rostfri stålversion som rekommenderas vid användning i alla hygieniska processer.

Bürkert ventilterminaler och automationssystem kan användas i många olika områden i hygieniska processer och uppfyller lätt den höga standarden i detta segment. Detta säkerställs av de integrerade processäkerhetsfunktionerna för ventilterminal typ 8640 och automationssystem typ 8644 - funktioner som är speciellt viktiga i hygieniska processer. Backventiler, integrerade i frånluftkanalen, säkerställer att, om alla ställdon stängs av samtidigt under en störning i systemet, ackumuleras inget mottryck i ett ventilblock, vilket skulle kunna resultera i oönskad omkoppling av en ventil vilket får allvarliga konsekvenser för processen. Den tidstestade HotSwap funktionen tillåter ersättning av felaktiga ventiler även under drift utan risk för förlust av lufttryck på hela ventilblocket. Kombinationen av ventilterminal eller automationssystem med AirLINE Quick adapter förser en speciell kompakt systemlösning för ännu mer flexibilitet på ett litet område.

Direktmontage i skåp sparar plats, tid och komponenter
AirLINE Quicks monteringssystem består av en adapterplatta som är fastbultad på den ena sidan av ventilterminalen eller AirLINE automationssystem och på andra sidan direkt till systemets prneumatiska kopplingar. Efter anslutning möjliggör adapterplattan snabb och lätt montering direkt på väggen eller kontrollskåpets golv. Ytterligare en platta på utsidan ger utökad stabilitet. Vid användning i hygieniska processer kan AirLINE Quick adapterplatta och anslutningar fås i en modell av rostfritt stål; för mindre känsliga applikationer kan en mindre kostsam aluminiummodell med pneumatiska kopplingar gjorda av nickelmässing erhållas. 

 

 


Med AirLINE Quick kan alla pneumatiska kopplingar, fältbussgränssnitt och I/O-modulerna monteras direkt på reglerskåpets golv eller vägg. Detta möjliggör en förminskad design av reglerskåp. Tilläggskomponenter som slangar, kablar eller reglerskåpsanslutningar elimineras på grund av direktmontering  på golv eller vägg och reducerar även tiden för installation och idrifttagning.
 

 

Fakta AirLINE Quick

. Adapter av rostfritt stål 1.4301 eller anodiserad aluminium

. Pneumatiska kopplingar av rostfritt stål 1.4301 eller nickelmässing.

. Installation i reglerskåp vägg eller golv

. Media tryckluft, oljad, oljefri, torr eller neutrala gaser (5µm filtrering)

. Ventilflöde på 150 l/min med integrerade processäkerhetsfunktioner; 300 l/min utan processäkerhetsfunktioner.

. Tryckområde: Vakuum - 10 bar

Top of Page    PDF    Print